We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-2M5OM4LZ-MA InfiniBand/fibre optic cable 2 m Magenta
SKU
ADD-LC-LC-2M5OM4LZ-MA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2m LC (Male) to LC (Male) Magenta OM4 Duplex Fiber LSZH-rated Patch Cable
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | ADD-LC-LC-2M5OM4LZ-MA |
| EAN | 0821456526315 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 2m LC (Male) to LC (Male) Magenta duplex LSZH fiber patch cable. An OM4 cable has a core size of 50m microns that supports 10 Gigabit Ethernet at lengths measuring up to 550 meters, and 100 Gigabit Ethernet measuring up to 150 meters and is reverse compatible with OM3. This optical fiber, nonconductive, LSZH cable is best suited for use in interior fiber-optic applications. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs. Our products are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Features | |
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Product colour | Magenta |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |