We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-1M5OM4-OE-TAA InfiniBand/fibre optic cable 1 m Orange
SKU
ADD-LC-LC-1M5OM4-OE-TAA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 m, LC (Male) to LC (Male), Straight Orange OM4, Duplex Fiber TAA Compliant Patch Cable
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | ADD-LC-LC-1M5OM4-OE-TAA |
| EAN | 0821456467601 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This patch cable is recommended for connections between fiber patch panels, hubs, switches, media converters and routers, etc. Our cables are 100% RoHS compliant for all of your networking needs. Each cable is 100% optically tested for insertion loss before you take ownership. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs. Our products are guaranteed by the Magnuson-Moss Warranty Act to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Connector material | Ceramic |
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Product colour | Orange |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Certificates | |
| Certification | CE, ISO/IEC 11801, TIA/EIA-568-C.3, TIA-604-5 (FOCIS-5), TIA/EIA-568-C.1, GR-409-CORE, ICEA S-83-596 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 1.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |