We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-LC-LC-11M5OM4 InfiniBand/fibre optic cable 11 m Aqua colour
SKU
ADD-LC-LC-11M5OM4
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Duplex Patch, LC (Male) to LC (Male), 50/125µm, 11m
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 11 m |
|---|---|
| SKU | ADD-LC-LC-11M5OM4 |
| EAN | 0821455867792 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 11m LC (male) to LC (male) aqua duplex riser-rated fiber patch cable. An OM4 cable has a core size of 50µm microns that supports 10 Gigabit Ethernet at lengths measuring up to 550 meters, and 100 Gigabit Ethernet measuring up to 150 meters and is reverse compatible with OM3. This optical fiber, nonconductive, riser (OFNR) cable is best suited for use in interior fiber-optic applications. A duplex cable is a two-strand fiber optic patch cable that works best with transceivers that both transmit and receive. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs. Our products are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 11 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 11 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 11 m |