We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-GMCMN-SFP network media converter 1000 Mbit/s Multi-mode, Single-mode Black
SKU
ADD-GMCMN-SFP-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10/100/1000Base-TX(RJ-45) to Open SFP Port Mini Media Converter
Category: Network Media Converters
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
|---|---|
| Internal | No |
| SKU | ADD-GMCMN-SFP-UK |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a mini media converter that converts a 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-X via an Open SFP Port. The Open SFP Port allows users to customize between the SX, LX, or BX connections. This media converter provides a cost effective conversion from 10/100/1000Base-TX(RJ-45) to 1000Base-X, while extending the network reach beyond the 100m reach limitation of copper and saving space (3.75" x 2.25" x 1"). Our media converters are 100% compliant for all of our networking needs. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs.
| Network | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 139.7 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 63.5 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |