We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C142C15H14G8FRD power cable Red 2.4 m C14 coupler C15 coupler
SKU
ADD-C142C15H14G8FRD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8ft C14 Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Red Power Cable
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C142C15H14G8FRD |
|---|---|
| EAN | 0199278029124 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.4 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | SJT |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.4 m |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Red |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Other features | |
| Country of origin | China |