We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C142C1514AWG6FTBE power cable Blue 1.8 m IEC C14 IEC C15
SKU
ADD-C142C1514AWG6FTBE
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C142C1514AWG6FTBE |
|---|---|
| EAN | 0195285349682 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 6ft IEC C14 to IEC C15 14AWG 10A 100-250V blue power cable that can be used to extend the lengths of 3-pin devices that utilize a shrouded power connector. Our power adapters and power cables are 100% tested and compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | IEC C14 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |