We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C142C1514AWG15A8FT power cable Black 2.4 m C15 coupler C14 coupler
SKU
ADD-C142C1514AWG15A8FT
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C142C1514AWG15A8FT |
|---|---|
| EAN | 0195285328106 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 8ft IEC C14 to IEC C15 14AWG 15A 100-250V black power cable that can be used to extend the lengths of 3-pin devices that utilize a shrouded power connector. Our power adapters and power cables are 100% tested and compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C15 coupler |
| Cable length | 2.4 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C15 coupler |
| Cable length | 2.4 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |