We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C132C1418AWG1M power cable Black 1 m IEC C13 IEC C14
SKU
ADD-C132C1418AWG1M
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C132C1418AWG1M |
|---|---|
| EAN | 0195285396419 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 1m IEC C13 to IEC C14 18AWG 100-250V computer power cable can that be used to extend the lengths of 3-pin devices that utilize a shrouded power connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C14 |
| Connector 1 | IEC C13 |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 18 |
| Connector 2 | IEC C14 |
| Connector 1 | IEC C13 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |