We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C132C1418AWG10FTBE power cable Blue 3.05 m C14 coupler C13 coupler
SKU
ADD-C132C1418AWG10FTBE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10ft C13 to C14 (Locking) 18AWG , 10A 100-250V Power Cable
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C132C1418AWG10FTBE |
|---|---|
| EAN | 0195285655356 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 10ft IEC C13 to IEC C14 (Locking) 18AWG 10A 100-250V Blue power cable. Our power adapters and power cables are 100% tested and compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3.05 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package weight | 362.874 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 203.2 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package weight | 362.874 g |