We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-C132C1414AWG2M-BE power cable Blue 2 m IEC C13 IEC C14
SKU
ADD-C132C1414AWG2M-BE
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C132C1414AWG2M-BE |
|---|---|
| EAN | 0195285600776 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 2m IEC C13 to IEC C14 14AWG 15A 100-250V computer power cable. Our power adapters and power cables are 100% tested and compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C14 |
| Connector 1 | IEC C13 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Connector 2 | IEC C14 |
| Connector 1 | IEC C13 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, WEEE |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, WEEE |