We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-7FCAT6-BK-TAA networking cable Black 2.13 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
ADD-7FCAT6-BK-TAA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
7ft RJ-45 (Male) to RJ-45 (Male) Straight Black Cat6 UTP PVC Copper TAA Compliant Patch Cable
Category: Networking Cables
| Cable length | 2.13 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ADD-7FCAT6-BK-TAA |
| EAN | 0821456256960 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 7ft RJ-45 (male) to RJ-45 (male) black straight unshielded twisted pair PVC copper patch cable. The Cat6 cable is a standardized twisted pair cable for Ethernet or other physical network layers. Cat6 standards specify performance of up to 250MHz. This PVC jacketed cable is best suited for LANs or SANs, and is recommended for connection between fiber patch panels, hubs, switches, media converters and routers. Unshielded twisted pair patch cables are perfect for data centers, LANs and other short range network connections. This patch cable is Trade Agreements Act (TAA) compliant. Our patch cables are 100% compliant for all of your networking needs. Our products are guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2.13 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2.13 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |