We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 6ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Blue Power Cable
SKU
ADD-C142C15C14G6FBE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Blue Power Cable
Category: Power Cables
| SKU | ADD-C142C15C14G6FBE |
|---|---|
| EAN | 0199278065191 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This is a 6ft C14 Male to C15 Female Standard Commercial 14 AWG 250V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Blue Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |