We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks 407-BBXU-AO network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28 850 nm
SKU
407-BBXU-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Dell 407-BBXU Compatible TAA 25GBase-SR SFP28 Transceiver (MMF, 850nm, 100m, LC, DOM)
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | 407-BBXU-AO |
| EAN | 0195285529503 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | Out of Stock |
This Dell® 407-BBXU compatible SFP28 transceiver provides 25GBase-SR throughput up to 100m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Dell® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | TAA |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | SFP28 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.44 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181.44 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |