We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adastra Line Splitter Black
SKU
953.022UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Line Splitter, 115/230Vac, 50/60Hz, 20k, 95dB, 483 x 44 x 170mm, 2.0kg
- Up to 12 outputs from 1 or 2 inputs
- Individual volume control for each output
- Input peak LEDs
Category: Audio Splitters
| SKU | 953.022UK |
|---|---|
| Manufacturer | Adastra |
| Availability | Out of Stock |
Signal splitter with 2 line inputs which are buffered and divided across 6 outputs each. Can be used as a 6-way stereo splitter or can be switched as a mono system feeding all 12 outputs from input A. Applications include zone mixing, personal monitoring, effects patching and routing in complex recording setups.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Product colour | Black |
| Impedance | 20 Ω |
| Frequency range | 20 - 20000 MHz |
| Width | 483 mm |
| Weight | 2 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 483 mm |
| Weight | 2 kg |
| Power | |
| AC input voltage | 115 - 230 V |