We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adastra 953.230UK intercom system accessory Microphone
SKU
953.230UK
- Independent volume controls for AUX and MIC
- Independent paging to each speaker output
- In-line low voltage DC power adaptor supplied
- Active paging station base
- Gooseneck condenser microphone
- 16Vdc 4A in-line power adaptor
Category: Intercom System Accessories
| SKU | 953.230UK |
|---|---|
| EAN | 5015972224069 |
| Manufacturer | Adastra |
| Availability | Out of Stock |
Desktop paging station with gooseneck microphone mounted via XLR into a base unit with a built-in dual amplifier. Each amplifier output has screw terminal speaker connections and can power a single 8 Ohm speaker or two 8 Ohm speakers wired in parallel (4 Ohm minimum load each output) and can be operated as a stereo Left + Right amplifier or as 2 separate zones. An AUX input on 3.5mm jack can accept a stereo line input for background music with its own volume control and is present on both channels permanently. A separate volume control governs the microphone level and there is a pre-set override that temporarily mutes the AUX input when announcements are being made. The paging process involves selecting one or both output channels via the buttons on the top panel and then pressing the "Page" button, which gives the option of paging just a single area or all areas where the speakers are installed. A simple and easy-to-use solution for where space is limited or an uncomplicated paging system is required.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Features | |
| Product type | Microphone |
| Mounting type | Surface/Desk |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 450 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 100 mm |
| Weight | 552 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |