We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adastra 953.146UK intercom system accessory Microphone
SKU
953.146UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24 Vdc, 500 mA, RJ45, 150 Hz - 22 kHz, 460 x 140 x 115 mm, 670 g
- For use with the RM244V amplifier (953.244UK)
- Assignable to individual or all 4 zones
- 8 selectable chime settings
- 3.5mm aux input
- Up to 1km remote wiring over CAT5
- Supplied with 1m RJ45 patch lead
Category: Intercom System Accessories
| SKU | 953.146UK |
|---|---|
| EAN | 5015972184455 |
| Manufacturer | Adastra |
| Availability | Out of Stock |
Call station with paging microphone for 4-zone operation when connected to the RM244V or RM4460 mixer-amp
Paging microphone with call station base for use with the RM244V or RM4460 mixer-amps. Connected via RJ45 for both signal and power to simplify wiring. Zone assign buttons enable calling to one or all zones. Pressing the page button mutes all audio playback and plays one of 8 selectable chimes, opening the microphone to the selected zone(s). Pressing the reset button mutes the microphone and resumes background music playback to all zones. This system offers 4-zone paging without the additional cost of using a quad amplifier.
Paging microphone with call station base for use with the RM244V or RM4460 mixer-amps. Connected via RJ45 for both signal and power to simplify wiring. Zone assign buttons enable calling to one or all zones. Pressing the page button mutes all audio playback and plays one of 8 selectable chimes, opening the microphone to the selected zone(s). Pressing the reset button mutes the microphone and resumes background music playback to all zones. This system offers 4-zone paging without the additional cost of using a quad amplifier.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Features | |
| Product type | Microphone |
| Mounting type | Surface/Desk |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 670 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |