We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Predator Galea 365 Gaming Headset with Control Box
SKU
GP.HDS11.01L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Acer Predator Galea 365 Gaming Headset with Control Box, Wired, Gaming, 20 - 20000 Hz, 320 g, Headset, Black
- 7.1 surround sound
- Features a detachable mic - perfect for when you’re playing solo
- Omnidirectional mic quickly picks up your voice and delivers it to your teammates with crystal clarity
- Ergonomic fabric ear cups and an adjustable headband for exceptional comfort
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | GP.HDS11.01L |
| EAN | 4711121231759 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Predator |
| Product Videos |
View Video |
Acer Predator Galea 365 Gaming Headset with Control Box. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Weight: 320 g. Product colour: Black
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control unit type | External control unit |
| Control type | Buttons |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Virtual 7.1 surround sound |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Maximum input power | 20 mW |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Headphones | |
| Maximum input power | 20 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Control unit | |
| Control unit type | External control unit |
| External control unit interface | USB |
| Control type | Buttons |
| Control unit weight | 35 g |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 320 g |
| Width | 201 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 210 mm |
| Control unit weight | 35 g |
| Control unit dimensions (W x D x H) | 21 x 85 x 10 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package depth | 456 mm |
| Package weight | 750 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Other features | |
| Maximum input power | 20 mW |
| External control unit interface | USB |
| Control unit weight | 35 g |
| Control unit dimensions (W x D x H) | 21 x 85 x 10 mm |
| Virtual surround | Yes |