We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus Toughball 2 keyboard Office RF Wireless QWERTY UK English Black, Grey
SKU
KYB-TOUGHBALL2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wireless 2.4GHz Multimedia Mini Keyboard with Trackball
- Precise optical trackball using a plastic ball for improved accuracy and response
- Improved design allowing shaping for your thumbs so the keyboard is much more comfortable to hold and use
- More responsive and tactile keys allowing for improved typing
- Slightly smaller in size so that it is easier to handle and transport
- Smaller wireless dongle, which should prevent some breakages of the dongle (a common occurence we found)
- 2 extra Multimedia buttons, Refresh and Favourites
- Operates on only 2 x AA batteries (previously 4 x AA batteries)
- Windows 10 keys
- Reduced packaging, saving the environment with paper and transportation
Category: Keyboards
| Device interface | RF Wireless |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | No |
| SKU | KYB-TOUGHBALL2 |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
Accuratus Toughball 2 - Wireless 2.4GHz Multimedia Mini Keyboard with Trackball
Toughball 2, beautiful close up, even better from a distance... From its special coating to its pin sharp optical trackball, the Toughball 2 is a product of beauty. Hook the Toughball up to a PC with an LED projector and be staggered at it’s wireless range. Use it with your media center and realise it works from all corners of the room or simply use it as a solid workhorse in the office. Either way the Toughball 2 will not disappoint.
Comfortable on and off the desk... Sooner or later you will want to sit back at your desk - only then will you appreciate the sculptured underside and newly designed contoured thumb areas. It’s subtle curves will lock the keyboard on your lap making it far easier to work with than most flat keyboards. The Toughball 2 has a high resolution trackball giving a very precise, extremely durable and reliable mouse movement.
Toughball 2, beautiful close up, even better from a distance... From its special coating to its pin sharp optical trackball, the Toughball 2 is a product of beauty. Hook the Toughball up to a PC with an LED projector and be staggered at it’s wireless range. Use it with your media center and realise it works from all corners of the room or simply use it as a solid workhorse in the office. Either way the Toughball 2 will not disappoint.
Comfortable on and off the desk... Sooner or later you will want to sit back at your desk - only then will you appreciate the sculptured underside and newly designed contoured thumb areas. It’s subtle curves will lock the keyboard on your lap making it far easier to work with than most flat keyboards. The Toughball 2 has a high resolution trackball giving a very precise, extremely durable and reliable mouse movement.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 15 m |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 15 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 15 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 600 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 344 x 162 x 47.5 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | Trackball + mouse buttons |
| Connectivity technology | Wireless |