We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus Monster 2 keyboard Universal USB QWERTY UK English Multicolour
SKU
KYB-MON2MIX-LCUH
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB Mixed Colour Lower Case Childrens Keyboard for Learning with Extra Large Keys & 2 Port USB Hub
- USB Connection
- Large 1 inch (24mm) keys
- Detachable wrist rest
- Two Port USB2.0 Hub
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | KYB-MON2MIX-LCUH |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
Accuratus Monster 2 - USB Mixed Colour Lower Case Childrens Keyboard for Learning with Extra Large Keys & 2 Port USB Hub
For young children the Monster 2 Mix is the perfect entry into computing, with large oversized keys grouped in different colours making learning easy and fun. Then there's the High Visibility & High Contrast models designed for users with vision impairment. With high visibility large black legends against a bright yellow background, or large black legends on a high contrast white background. The perfect combinations for those with certain sight deficiencies.
Maybe you just want a keyboard with big keys because they look cool, whatever the reason, these tough keyboards are precise and a joy to use.
For young children the Monster 2 Mix is the perfect entry into computing, with large oversized keys grouped in different colours making learning easy and fun. Then there's the High Visibility & High Contrast models designed for users with vision impairment. With high visibility large black legends against a bright yellow background, or large black legends on a high contrast white background. The perfect combinations for those with certain sight deficiencies.
Maybe you just want a keyboard with big keys because they look cool, whatever the reason, these tough keyboards are precise and a joy to use.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| USB hub | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Design | |
| Product colour | Multicolour |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Multicolour |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Cable length | 1.5 m |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 770 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 465 x 180 x 27 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |