We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus Left Hander keyboard Home USB QWERTY UK English Black
SKU
KYB-LEFTUSB-BLK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Accuratus Left Hander, USB, 448 x 146 x 37 mm
- USB ‘plug and play’ connection with durable braided cable
- Black case and keys (other colours made on request)
- Manufactured with a sleek modern brushed metal faceplate with bevelled edge
- High life cycle mechanical sealed contact key switches offering excellent durability and feel
- Full UK Left handed key layout with integrated multimedia functions (other language layouts available on request)
- FN key to multiplex some keys and offering a second layer of programming
- The keyboard is fully programmable off-line, meaning it is fully programmable without any software required on the computer. Macro’s can be created, existing key programming can be changed and a new layer of programming can be created. User manual included
- Full height keys, which are contoured and slope up towards the back of the keyboard offering excellent and tactile touch typing
- Clear easy read key legends
- Durable fold out feet to allow for keyboard tilt
- Status LED's (Caps, Num & Scroll Lock)
- Brown box environment friendly packaging
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | KYB-LEFTUSB-BLK |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
The new Accuratus Left Handed keyboard has all the benefits of a strong mechanical keyboard with the visual elegance of a professional corporate office peripheral device. The brushed anodized metal frame with full height angled keys provides the most serious and complete left handed keyboard option available in the market place today.
As an additional feature, the Accuratus Left Handed Multi Media keyboard can be easily programmed without any additional software, allowing for shortcuts, learning prompts and Macros. The 2 layers can be programmed and updated as the user requires using the in-built re-writable EEPROM.
As an additional feature, the Accuratus Left Handed Multi Media keyboard can be easily programmed without any additional software, allowing for shortcuts, learning prompts and Macros. The 2 layers can be programmed and updated as the user requires using the in-built re-writable EEPROM.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.7 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Status |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Status |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.7 m |
| LED indicators | Status |
| Features | |
| Cable length | 1.7 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 970 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 448 x 146 x 37 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 500 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 43 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |