We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus KYBAC260-USBLCBK keyboard USB QWERTY English Black
SKU
KYBAC260-USBLCBK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Accuratus 260 - Full Layout Professional Keyboard with Contoured Touch Typing Keys
- USB connection (PS/2 also available)
- UK Lowercase English key layout
- Black case and keycaps with white key legends
- Laser etched key legends for long life and durability
- Full height contoured keys for comfortable typing, the keys gradually slope up towards the back of the keyboard to offer excellent touch typing
- One touch Euro key, located to the left of the right hand shift key
- Keycaps are finger tip shaped to allow for ease of use
- Full keyboard key layout with numeric keypad
- Membrane key technology
- Responsive tactile feedback keys
- Fold out feet to provide keyboard tilt
- Status LED's for Caps, Num & Scroll Lock)
- Also available in Many other languages; Arabic, Chinese, Cyrillic Russian, Danish, French, German, Hong Kong
- Dutch, Italian, Japanese, Norwegian, Polish, Spanish, Swedish / Finnish, Swiss, UK
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SKU | KYBAC260-USBLCBK |
| EAN | 5054533771024 |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
The 260 is a firm favourite due to it's stylish looks, durability and positive feedback keys. In a full size UK English layout with full height shaped keys on a contoured inclined base, the 260 provides hours of comfortable typing. The 260 offers full height keys which are contoured to shape your fingers, which also slope up towards the back of the keyboard offering excellent touch typing capabilities. Available in many language layouts, lowercase, high visibility, USB or PS/2 interfaces and with or without a 2 port USB2.0 hub, we have every option covered.
Whether it be for home, office, school or elsewhere, you will not be disappointed with the Accuratus 260, the original and professional typing keyboard.
Whether it be for home, office, school or elsewhere, you will not be disappointed with the Accuratus 260, the original and professional typing keyboard.
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Home |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Programmable hot keys | Yes |
| Keyboard language | English |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| USB required | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 720 g |
| Keyboard weight | 720 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 168 x 456 x 40 mm |
| Other features | |
| Width | 168 mm |
| Height | 40 mm |
| Depth | 456 mm |
| Connectivity technology | Wired |