We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus KYB500-104MUSBBK keyboard Home/Office USB QWERTY English Black
SKU
KYB500-104MUSBBK
- USB ‘plug and play’ connection
- Black case and keys (other colours made on request)
- Manufactured from durable and high quality plastics
- Full size UK key layout, includes number pad and arrow keys
- Cherry MX Black mechanical keys for extremely long life, perfect for EPOS environments
- Full height shaped keys with a positive and tactile feel to allow for comfortable and natural typing
- Clear easy read key legends
- The MSR is fully programmable with our free Matrix software, this allows full programing of all features on the MSR. The programming is stored inside the keyboard, once programmed the keyboard can be plugged into another computer and all programming will still be the same, the programming software does not need to be installed on every computer
- 3 Track fully programmable MSR - Complies with ISO7812, IBM standards and American driving license
- Fold out feet to allow for keyboard tilt
- Status LED's (Caps, Num & Scroll Lock)
- Brown box environment friendly packaging
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | KYB500-104MUSBBK |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Accuratus K104M - USB Professional Full Size Keyboard with Programmable MSR and Cherry MX Keys
The Accuratus 104M is a full size professional EPOS keyboard with a fully programmable magnetic swipe card reader (MSR). The MSR can be programmed with our Matrix program which is a free software available to download. Using professional Cherry MX key switches the 104M is built ot last.
The Accuratus 104M is a full size professional EPOS keyboard with a fully programmable magnetic swipe card reader (MSR). The MSR can be programmed with our Matrix program which is a free software available to download. Using professional Cherry MX key switches the 104M is built ot last.
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.63 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.63 m |
| Features | |
| Cable length | 1.63 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 1.42 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 190 x 470 x 45 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |