We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Accuratus 260 keyboard USB English Black
SKU
KYBAC260-UBLKEUR
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
260 USB Full Size Professional Keyboard UK
Category: Keyboards
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | KYBAC260-UBLKEUR |
| Manufacturer | Accuratus |
| Availability | Out of Stock |
The 260 is a firm favourite due to it's stylish looks, durability and positive feedback keys. In a full size layout with full height shaped keys on a contoured inclined base, the 260 provides hours of comfortable typing. Available in many language layouts, lowercase, high visibilty, USB or PS/2 interfaces and with or without a 2 port USB2.0 hub, we have every option covered.
If you are a business/education user and looking for quantity the 260 can even be fully customised at with your own specific print, keys or logo, just contact us for more details. Whether it be for home, office, school or elsewhere, you will not be disappointed with the Accuratus 260, the original and professional typing keyboard.
If you are a business/education user and looking for quantity the 260 can even be fully customised at with your own specific print, keys or logo, just contact us for more details. Whether it be for home, office, school or elsewhere, you will not be disappointed with the Accuratus 260, the original and professional typing keyboard.
| Keyboard | |
|---|---|
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | English |
| Full-size keyboard | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.47 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.47 m |
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.47 m |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 670 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 168 x 456 x 32 mm |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |